Jakie są rodzaje bobiniarek?

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele rodzajów bobiniarek. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze z nich wraz z ich zaletami.

Bobiniarki można podzielić na kilka rodzajów w zależności od typu rozcinanego materiału, rodzaju systemu tnącego, sposobu nawijania bobin lub dodatkowych funkcji zastosowanych w maszynie. Oto niektóre z nich:

  • Bobiniarka do papieru – służy do cięcia i zwijania papieru o różnej gramaturze i jakości, np. papieru drukarskiego, opakowaniowego, termicznego czy higienicznego.
  • Bobiniarka do folii – służy do cięcia i zwijania folii o różnej grubości i właściwościach, np. folii aluminiowej, stretch, bąbelkowej czy termokurczliwej.
  • Bobiniarka do włókniny – służy do cięcia i zwijania włókniny o różnej strukturze i przeznaczeniu.

W zależności od rodzaju materiału i wymagań jakościowych, w bobiniarkach można stosować różne rodzaje systemów tnących.

Bobiniarka z nożycowym systemem cięcia

Bobiniarka z nożycowym systemem cięcia jest najbardziej popularnym urządzeniem na rynku. Tego typu maszyny umożliwiają precyzyjne i bardzo wydajne cięcie szerokiego zakresu materiałów począwszy od cienkich folii po najgrubsze tektury lub włókniny. Praca takiej maszyny polega na cięciu materiału za pomocą noży krążkowych lub rzadziej stosowanych żyletek oraz nawijanie wstęg na dedykowanych wałach nawijających. Bobiniarki z nożycowym systemem cięcia można podzielić dodatkowo na kategorię maszyn z cięciem stycznym oraz z cięciem z opasaniem.

Bobiniarka z nożycowym systemem cięcia marki DIENES z nożami krążkowymi w oprawie pneumatycznej wraz z regulowaną siłą docisku do przeciwnoża.

Bobiniarka z nożycowym systemem cięcia marki DIENES z nożami krążkowymi w oprawie pneumatycznej wraz z regulowaną siłą docisku do przeciwnoża.

Bobiniarka ze stycznym systemem cięcia (cięcie w powietrzu)

Bobiniarka ze stycznym systemem cięcia jest najczęściej występującą maszyną na rynku. Doskonale sprawdza się przy cięciu zdecydowanej większości materiałów. Proces cięcia przebiega przy ustawieniu ostrzy tnących w sposób styczny do materiału przy wykorzystaniu noży krążkowych lub żyletek. Zaletą tej metody jest wysoka jakość cięcia, oraz stosunkowo szybki czas ustawiania noży. Wadą jest natomiast zwiększone ryzyko uzyskania mniej precyzyjnego wymiaru ciętych bobin w przypadku gdy między nożami wystąpi ugięcie materiału. To zjawisko zostaje skutecznie wyeliminowane w kolejnym typie bobiniarki.

Bobiniarka z systemem cięcia nożycowego (stycznego) z systemem automatycznego pozycjonowania noży krążkowych

Bobiniarka z systemem cięcia nożycowego (stycznego) z systemem automatycznego pozycjonowania noży krążkowych.

Bobiniarka z systemem cięcia żyletką zamocowaną w oprawie pneumatycznej Mario Cotta- Lisa

Bobiniarka z systemem cięcia żyletką zamocowaną w oprawie pneumatycznej Mario Cotta- Lisa.

Bobiniarka z systemem cięcia z opasaniem

Bobiniarka wyposażona w system cięcia z opasaniem przeznaczona jest do wysokowydajnego bobinowania materiałów wymagających gdzie oczekiwana jest najwyższa precyzja wymiaru ciętych użytków. W bobiniarce tego typu materiał rozcinany jest na opasanym przez niego wale z wykorzystaniu noży krążkowych lub żyletek. Zaletą tej metody jest najwyższa precyzja cięcia przy zachowaniu dużej szybkości rozcinania dla nawet najbardziej wymagających materiałów. Wadą jest natomiast dłuższy czas ustawienia noży oraz konieczność stosowania specjalnych wałów podnożowych.

Grafika przedstawiająca systemy cięcia z opasaniem z wykorzystaniem żyletki oraz noży krążkowych.

Grafika przedstawiająca systemy cięcia z opasaniem z wykorzystaniem żyletki oraz noży krążkowych.

Bobiniarka z bruzdowym systemem cięcia (metoda wgniotu)

Bobiniarka z bruzdowym systemem cięcia jest rodzajem maszyny wykorzystywanej najczęściej do rozkroju specjalistycznych materiałów takich jak np. papier ścierny czy tworzywa techniczne. Polega ona na cięciu materiału za pomocą noży krążkowych, które są ustawione nad utwardzonym wałem lub tulejami podnożowymi. Noże te naciskają z dużą siłą na materiał aż do momentu przerwania jego struktury. W ten sposób materiał zostaje rozcinany. Zaletą tej metody jest krótki czas ustawienia noży oraz możliwość cięcia na bardzo wąskie użytki. Wadą jest natomiast duża ilość pyłu powstającego podczas cięcia oraz szybkie zużywanie się noży.

Grafika przedstawiająca bruzdowy system cięcia.

Grafika przedstawiająca bruzdowy system cięcia.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów bobiniarek, które różnią się sposobem cięcia, rodzajem noży i zastosowaniem. Zapraszamy do kontaktu, a doradzimy w wyborze odpowiedniej bobiniarki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zadzwoń lub napisz. Pomożemy Tobie w doborze najlepszego urządzenia dopasowanego do Twojej produkcji. Zaprojektujemy, wykonamy i wdrożymy!

Menu