BOBINIARKA DO PAPIERU

bobiniarka do papieru


Bobiniarka do papieru – charakterystyka i zastosowanie

Bobiniarka do papieru to specjalistyczna maszyna wykorzystywana głównie w przemyśle papierniczym i drukarskim. Działanie tego urządzenia polega na mechanicznym cięciu materiału z rolki głównej, na wstęgi o odmiennych parametrach i nawijanie ich na mniejsze rolki- bobiny. Nowoczesne bobiniarki wyposażone są w systemy m.in. automatycznego pozycjonowania noży i mogą różnić się między sobą zastosowaną techniką cięcia, wydajnością, gabarytami obsługiwanych rolek oraz dodatkowym wyposażeniem wspomagającym. Produkowane przez nas bobiniarki wyposażane są w najnowocześniejsze systemy sterowania zgodne ze standardami Industry 4.0 i umożliwiają zdalne sterowanie i kontrolę parametrów pracy maszyny. Wykorzystywane moduły SIEMENS IoT przejmują rolę obsługi zleceń produkcyjnych a także wspomagają operatora podczas codziennej obsługi dzięki funkcjom predefiniowanych receptur dla danego typu materiału. A co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Jak działa bobiniarka do papieru?

Bobiniarka do papieru składa się z modułu odwijania, który może być wbudowany w konstrukcję maszyny lub też może stanowić oddzielną stację odwijającą. Mocowanie materiału może być realizowane z wykorzystaniem wału tamboru, wału rozprężnego, stożków lub czopów pneumatycznych lub mechanicznych. Kolejnym niezbędnym elementem bobiniarki jest system cięcia, który w zależności od pożądanego stopnia automatyzacji występuje w wersji z nożami ustawianymi manualnie przez operatora lub w sposób pełni automatyczny. Po przecięciu materiał jest nawijany przy użyciu np. wałów rozprężnych lub bardziej skomplikowanych wałów frykcyjnych.  Przy nawijaniu dużych średnic i mas bobin, wykorzystuje się system nawijania w podporze, gdzie nawijane bobiny podparte są na 2 wałach o dużej średnicy. Po zakończeniu procesu nawijania, gotowe bobiny odbierane są np. przy użyciu dedykowanych manipulatorów, które w znaczny sposób skracają czas i podnoszą komfort obsługi maszyny. Bobiniarki do papieru wyposażone są także w systemy prowadzenia wstęgi, systemy odkroju krawędzi, dejonizatory i dociski pneumatyczne nawijaków.

bobiniarka do papieru

Bobiniarka do papieru – rodzaje cięcia

Bobiniarka do papieru jest maszyną bardzo prostą w obsłudze i bezpieczną, ponieważ pracownicy nie mają bezpośredniej styczności z ostrymi elementami. We wspomnianych urządzeniach najczęściej wykorzystuje się następujące rodzaje cięcia wzdłużnego:

  • cięcie nożycowe
  • cięcie styczne
  • cięcie z opasaniem
  • cięcie metodą wgniotu

Najbardziej rozpowszechnioną metodą cięcia papieru jest cięcie styczne przy wykorzystaniu noży krążkowych. Jest  to bardzo łatwa w obsłudze i efektywna metoda zapewniająca wysoką jakość i powtarzalność cięcia . Dla wysokowydajnych urządzeń gdzie prędkość i precyzyjność obróbki papieru stanowi priorytet, stosowane są systemy cięcia z opasaniem. Przy wyborze metody warto się kierować charakterystyką materiału a także specyfiką danego zakładu pracy . Ważnym parametrem będzie nie tylko łatwość obsługi czy szybkość pozycjonowania noży ale również tolerancja cięcia jaką chcemy uzyskać.

Bobiniarka do papieru – zastosowanie

Bobiniarki do papieru mogą być dowolnie konfigurowane, aby spełniały wymagania klientów. Są to uniwersalne urządzenia, które mają wszechstronne zastosowanie i są często wykorzystywane do przetwarzania papieru, tektury lub różnego rodzaju etykiet. Uzyskany w ten sposób produkt może być używany w wielu branżach związanych z projektowaniem i produkcją opakowań. Produkowane przez naszą firmę bobiniarki do papieru wyróżniają się kompaktową konstrukcją oraz zaawansowanymi technologicznie systematami wspomagającymi. Wszystkie modele bobiniarek wyposażone są w czytelny panel sterowania i umożliwiają otrzymanie wysokiej jakości produktu końcowego.

Bobiniarki do papieru są maszynami, które służą do cięcia i formowania arkuszy papieru na rolkach o różnych rozmiarach i kształtach. Papier jest najpierw nawijany na rdzeń, a następnie jest cięty na odpowiedniej długości za pomocą specjalnych noży. Następnie jest formowany na rdzeniu według wymaganego kształtu za pomocą formy lub narzędzia do tłoczenia.

Bobiniarki do papieru są często używane w przemyśle papierniczym do produkcji różnych elementów z papieru, takich jak arkusze, rolki, kartony i inne. Są one również używane w innych gałęziach przemysłu, takich jak reklama, poligrafia i opakowania, gdzie są potrzebne arkusze papieru o określonych rozmiarach i kształtach. Bobiniarki do papieru mogą być ręczne lub automatyczne, a także mogą być wyposażone w różne dodatkowe funkcje, takie jak drukarki etykiet, systemy do mierzenia grubości papieru i systemy do pakowania gotowych bobin.

Zadzwoń lub napisz i dowiedz się więcej:

Zobacz także:

Menu